Jest to proces usuwania nadmiernego owłosienia za pomocą wiązki światła lasera, który wnika w skórę, niszcząc cebulkę włosa wraz z jej korzeniami.
Osoba, która ma się poddać zabiegowi, przechodzi wstępne konsultacje z kosmetologiem, który wykonuje zabieg. Oceniany jest wtedy typ oraz stan skóry, jak i rodzaj owłosienia. Od tych czynników uzależnione jest odpowiednie dobranie parametrów lasera. Osoba, która nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, zostaje poddana próbie laserowej. Po zabiegu naturalnie występuje obrzęk lub zaczerwienienie skóry, który utrzymuje się od paru godzin do nawet 2-4 dni. Depilowane części skóry należy traktować bardzo delikatnie. Nie należy używać preparatów, które wysuszają skórę. Kolejne zabiegi należy powtarzać co 4-8 tygodni, aż do uzyskania zadowalających efektów.
Zabieg depilacji laserowej trwa od kilku do kilkunastu minut. Towarzyszący mu ból jest krótkotrwały, odczuwalny w chwili uwolnienia wiązki lasera. Przypomina szybkie chwilowe uczucie ukłucia lub mocnego ciepła. Zależnie od miejsca wykonywania zabiegu odczucie dyskomfortu może się różnić. W miejscach wrażliwych takich jak np. Okolice pach lub bikini ból jest mocniej odczuwalny. Podczas depilacji rąk, ud oraz łydek odczuwalny ból jest łagodny.
Jednym z najważniejszych przeciwwskazań do podjęcia się zabiegu depilacji laserowej jest ciąża. Kobiety podczas trwania ciąży nie powinny podejmować się żadnych zabiegów, które emitują energię z urządzenia laserowego lub wywołują ultradźwięki. Niezależnie, którą część ciała kobieta w ciąży chciałaby wydepilować laserowo czy okolice pach, czy nogi ma to negatywny wpływ na nienarodzone dziecko jak i dla przyszłej mamy. Kobietom podczas trwania ciąży jak i laktacji nie zaleca się korzystania z tej metody pozbywania zbędnego owłosienia. Podczas karmienia piersią depilacja laserowa nie zagraża już dziecku, ale nadal ma negatywny wpływ na skórę kobiety. Wrażliwa oraz osłabiona skóra będzie reagować podwójnie na bodźce, znacznie potęgując ból.
Przeciwskazaniem do skorzystania z zabiegu depilacji laserowej jest opalanie. Korzystanie z solarium, samoopalaczy czy opalanie ciała na słońcu ma negatywny wpływ na skuteczność zabiegu. Osoba, która chce się poddać depilacji laserowej, nie może opalać się przynajmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem. Działanie promieni słonecznych na naszą skórę jest związane z wytwarzaniem melatoniny, czyli barwnika, od którego zależy kolor włosów oraz skóry. Melanina pochłania wiązkę lasera i w ten sposób niszczy cebulkę włosa. Dotyczy to włosów, a nie naskórka. Jeżeli ciało jest opalone znaczna część światła, zostanie pochłonięta przez melaninę naskórka. Może to spowodować konsekwencję w postaci poparzeń w efekcie, których mogą być odbarwienia, przebarwienia oraz blizny na ciele.